ÉRTÉKBECSLÉS
- Mennyiért vegyem? - Mennyiért adjam? - Mennyit ér?
Hivatalos ingatlan értékbecslésre az alábbi esetekben lehet szükség:
- ingatlanok értékesítéséhez
- hitelfelvételhez, illetve jelzáloghitelhez
- vagyonmegosztási ügyekben
- tulajdonostársak tulajdonrészeinek eladásánál, megvásárlásánál
- hagyatéki eljárásban, örökségi ügyekben
- céges ingatlanok értékének mérleg szerinti módosításában
- utólagos nézetkülönbségek, viták, perek megelőzésére
Értékesítésre szánt ingatlan esetében:
- Időt pénzt, hirdetési költséget takaríthat meg azáltal, hogy egy pontosan beárazott ingatlannal jelenik meg a piacon. Így az eladás várható időtartama jelentősen lerövidül, szemben egy túl árazott ingatlannal, ahol akár évekig is elhúzódhat az értékesítés.
- Amennyiben szakvélemény hiányában alulárazott ingatlannal jelenik meg a piacon, azt jó eséllyel gyorsan, de veszteséggel fogja értékesíteni.
- Alku esetén hivatalos ingatlanforgalmi szakvélemény birtokában könnyebben megvédheti álláspontját, meggyőzheti a vevőt az ár indokoltságáról, ezáltal biztosíthatja, hogy az ingatlan reális piaci áron keljen el.
Vagyonmegosztás esetén:
- Sokszor évekig tartó peres eljárások megelőzhetők családon, rokonságon belül, tulajdonostársak, ismerősök közötti viharok kiküszöbölhetők a reális érték alapján történő megegyezés által.
Cégek mérlegében:
- A cég a számviteli szabályok szerint nyilvántartott ingatlan értékét a reális piaci viszonyok figyelembevételével módosíthatja, melynek több speciális előnye is lehet. Az értékelés során a vagyon elemei (földterület, épületek, felépítmények, építmények, stb.) önálló értéket kapnak, ami a cég könyv szerinti értéken történő nyilvántartását segítheti.
- Hatóságokkal, szervezetekkel történő nézetkülönbség megelőzésére.