ÉRTÉKELÉSI MÓDSZEREK
Az ingatlanértékelés hazai gyakorlatában több módszer ismeretes.
Ezek szabatos összefoglalását rögzítő jogi háttér – a termőföldnek nem minősülő ingatlanok hitelbiztosítéki értékének meghatározására vonatkozó módszertani elvekről rendelkező 25/1997 PM rendelet – három módszer alkalmazását javasolja, úgy, mint:
- piaci összehasonlító adatok elemzésén alapuló értékelés,
- hozamszámításon alapuló értékelés,
- költségalapú értékelés
Tekintettel arra, hogy Magyarországon ez az egyetlen rendelet, mely az ingatlan értékelés módszereit szabályozza, és valójában a nemzetközi módszereket ismerteti, ezért ezek a módszerek alkalmasak az ingatlanok nyílt piaci értékének meghatározására is.
Az értékelést - a 4. bekezdésben foglalt kivételekkel - legalább kétféle, lehetőség szerint azonban mind a háromféle módszerrel el kell készíteni.
Ezt követően értékek és eltérések elemzése alapján, az óvatosság elvét követve kell az értékelési szakvéleményben a hitelbiztosítéki értékre javaslatot tenni.
- A hitelbiztosítéki érték általános forgalmi adót nem tartalmaz.
- A hitelbiztosítéki érték összegéről a jelzálog-hitelintézet a Szabályzatában meghatározottak szerint dönt. Az elfogadott érték azonban nem lehet magasabb az értékelő által javasoltnál.
- A jelzálog-hitelintézet belső értékfigyelési rendszert köteles kiépíteni.
- Lakóingatlanok, építés alatt álló lakóingatlanok, valamint beépítetlen lakótelkek esetében a Szabályzat meghatározott értékhatár alatt megengedheti egyetlen értékelési módszer alkalmazását.